Na co zwracać uwagę wyceniając dom?

wycena-domuPrzy wycenie domu przeznaczonego na sprzedaż każdy szczegół ma znaczenie, nawet to co uważamy za małą niedogodność, do której można się przyzwyczaić. Niewielu z nas potrafi samodzielnie takiej wyceny dokonać, dlatego też najlepiej jest to powierzyć odpowiedniemu specjaliście. Może być zarówno pośrednik z wybranej przez nas agencji nieruchomości jak i niezależny rzeczoznawca majątkowy. Każdy z nich z pewnością profesjonalnie podejdzie do tematu i weźmie pod uwagę każdy szczegół. Wartość naszej nieruchomości będzie także wyliczona na podstawie tego jak się kreują cny rynkowe związane z tego typu ofertami. Przede wszystkim jednak będą brane pod uwagę pewne podstawowe czynniki.
Pierwszym z nich jest lokalizacja, przykładowo wartość naszego domu będzie wyższa jeśli będzie on się znajdował w modnej okolicy. Oczywiście równie istotną kwestię stanowi wielkość takiego domu w metrach kwadratowych. W przypadku mieszkań znaczenie ma także piętro, na którym jest ono usytuowane. Równie istotnym elementem w tym wypadku jest to na jaki kierunek wychodzą okna, najlepiej aby to była północ. Jeśli chodzi zaś o działki, to dużą rolę odgrywa także ich kształt. Jednak w każdym z tych przypadków najważniejsze są media, a mianowicie sposób w jaki na przykład jest ogrzewana nieruchomość, czy jest linia telefoniczna, oczywiście woda i elektryczność to podstawa. Przy wycenie brany jest także standard domu bądź mieszkania. Mogą to być lokale nadające się jedynie do generalnego remontu lub tez wręcz przeciwnie. Istotny jest też rok, w którym budynek został postawiony oraz materiały z jakich go wybudowano. Wielu także zwraca uwagę na widok z okna.
Wszystkie te elementy stanowią o obniżeniu bądź też podwyższeniu wartości domu. Możemy przy wycenie skorzystać z obu źródeł, czyli zarówno poprosić o to pośrednika jak i rzeczoznawcę.