Po co i kiedy wyceniać nieruchomość?

$R4EW2EMGdy chcemy sprzedać bądź tez kupić daną nieruchomość musimy znać jej aktualną wartość. Wyceny dokonuje się poprzez analizę wielu czynników, dlatego też możemy mieć pewność, że jest ona rzetelna i obrazuje obecny stan rzeczy. Wycena dokonana przez rzeczoznawce pozwoli nam na dokładne oszacowanie jej wartości i ustalenie dogodnej ceny. Dla sprzedającego jest to informacja o tym ile wynosi jego aktualny majątek w postaci nieruchomości, dla kupującego zaś możliwość podjęcia decyzji czy faktycznie opłaca mu się w nią inwestować i czy przede wszystkim stać go na to.
Nie są to jednak jedyne sytuacje, gdy takiej wyceny trzeba dokonać. Również w momencie, gdy będziemy chcieli ubezpieczyć, na przykład dom od kradzieży czy zdarzeń losowych taka opinia będzie niezbędna. Na jej podstawie, bowiem ubezpieczyciel wyliczy wysokość ubezpieczenia, która w razie potrzeby będzie mogła pokryć straty wynikające z kradzieży czy zniszczeń spowodowanych kataklizmem.
Inną sytuacją, gdy wycena będzie konieczna jest wypłata odszkodowania, ponieważ będzie ona jednym z czynników decydujących o jego wysokości.
Nie tylko więc sprzedaż nieruchomości wymusi na nas dokonania jej wyceny. Jest wiele aspektów w życiu codziennym, które będą wymagały od nas tego typu działań. Sami jednak nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z tak skomplikowanym wyliczeniem. Powinien się tym zająć biegły rzeczoznawca majątkowy, który uwzględni wszystkie czynniki, których my na co dzień nie zauważmy bądź po prostu się do nich przyzwyczailiśmy. Wycena taka, aby w pełni obrazowała wartość danej nieruchomości powinna być bardzo szczegółowa i rzetelna.